![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9yfu59P10caDDcD15WGJFFTkDIFQq6tLATfeW5SAmqksuvvOaHcZyVyl4pL7PxVm-ykLWkPMZiVe9qmEWBW0uUWGfvc3vkxgwWgsBEp1hr-UoC1jgG6MuwOjLq7L_zo1J-gRYsKsneA/s320/Ilias+porfyrios.jpg)
"Μπορεί όμως, με το σχέδιο τού Θεού, να έρθει, να έρθει ώστε οι άνθρωποι να αποκτήσουν μία επίγνωση, να ιδούνε το χάος ολόφωτο, ολοζώντανο μπροστά τους, να πούνε: Έεε! Πέφτουμε στο χάος, χανόμαστε. Όλοι πίσω, όλοι πίσω, γυρίστε πίσω, πλανηθήκαμε. Και να έρθουνε πάλι στο δρόμο του Θεού και να λάμψει η Ορθόδοξος πίστις. Αυτό εμείς επιδιώκομε και έτσι θέλομε τα πράγματα σιγά σιγά να γίνουνε με τη Χάρη του Θεού. Ο Θεός εργάζεται μυστικά. Δεν θέλει να επηρεάσει του ανθρώπου την ελευθερία. Τα φέρνει έτσι και σιγά-σιγά, σιγά σιγά πάει ο άνθρωπος εκεί που πρέπει".