![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhQUxJsJ4_FzxYvjj2k8naqbJnq8uh3F4IjnUhvxDpPdntq-_TreYFXMW2vnN4PnIHvXEWo5-HnoEeoeF7Vt40N9etLu66kuXvWjnvajMgnogJ01GtFuc3dgEXpkXy_aI95m5CbS-Fdg/s320/%25CE%2599%25CE%25A9%25CE%2591%25CE%259D%25CE%259D%25CE%2597%25CE%25A3+%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%259D%25CE%2599%25CE%259B%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2597%25CE%25A3+2.jpg)
Αξιοσημείωτο είναι ότι πολιτικοί που παρευρέθησαν στη συγκεκριμένη εκδήλωση δεν "άντεξαν" να καθίσουν μέχρι το τέλος της. Ο έλεγχος της συνείδησης που προκαλεί ο Άγιος της πολιτικής Ιωάννης Καποδίστριας, δεν αφήνει τους ευκαιριακούς πολιτικούς να συγκριθούν μαζί του, ούτε βέβαια αντέχει ο οποιοσδήποτε τυχοδιώκτης που αποφάσισε να ασχοληθεί με την πολιτική, να σταθεί έστω και σαν ακροατής και να μάθει μόνο λίγα από όσα κατάφερε με τη βοήθεια του Θεού ο μαρτυρικός Κυβερνήτης.
Παρακάτω η εκπληκτική ομιλία του Ιωάννη Κορνιλάκη: