![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiJb3jdJngT6tK0SfmvjrGO6YD4VwP1z15ULM1HMT0tEckz-MJwSixGrY89GRQ1nr-SIwbBTyKyqb52AHXDBUVnO2pPRaL6yjQVisCDNi2MbESkju3c1V58CN7ONh6tGKH0Hu-DbDr0Cg/s320/%25CE%25A3%25CE%25A7%25CE%259F%25CE%259B%25CE%2597+%25CE%2594%25CE%2599%25CE%259F%25CE%2599%25CE%259A%25CE%2597%25CE%25A3%25CE%2597%25CE%25A3+%25CE%2595%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2595%25CE%259B%25CE%25A9%25CE%259D+%25CE%25A0%25CE%259D+%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%259D%25CE%2599%25CE%259B%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2597%25CE%25A3+1.jpg)
Οι διαλέξεις πραγματοποιήθηκαν μετά από προσωπική παρέμβαση του Α/ΓΕΝ κ.Γιακουμάκη ώστε το σύνολο του Π.Ν. να γνωρίσει όσο καλύτερα μπορεί τον μαρτυρικό Κυβερνήτη μέσα από τις διαλέξεις του κ.Κορνιλάκη.
Ο συγγραφέας και στις δύο διαλέξεις αναφέρθηκε διεξοδικά στη συνδρομή του Ι.Καποδίστρια στην οργάνωση τότε της εμπορικής μας αλλά κυρίως πολεμικής μας ναυτιλίας. Ο ίδιος ασχολήθηκε προσωπικά με την οργάνωση του ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΛΟΥ όπως ο ίδιος τον ονόμασε. Ο ίδιος επίσης ασχολήθηκε με την ίδρυση του Υπουργείου Ναυτικών, ο ίδιος ασχολήθηκε με τους βαθμούς των αξιωματικών, ο ίδιος με τον όρκο τους, ο ίδιος με τη δημιουργία Ναυστάθμου στον Πόρο, ο ίδιος με την ίδρυση Ναυτικού Νοσοκομείου κ.α.
Ο κ.Κορνιλάκης προσέφερε μετά το τέλος των διαλέξεων το συγγραφικό του έργο με τίτλο: "Ιωάννης Καποδίστριας ο Άγιος της πολιτικής" προς τους Διοικητές των Σχολών και παρέλαβε και ως "τιμητικός δόκιμος" τον πηλίσκο της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων και από τη Σχολή Διοίκησης Επιτελών το βιβλίο-φωτογραφικό λεύκωμα για τον Ναύαρχο Παύλο Κουντουριώτη.
Επιμέλεια: Βασίλειος Κωστούλας | www.ioannis-kapodistrias.gr
Φωτογραφία: Μάριος Αρβανίτης | www.2manstyles.pro